Nákup nemovitosti aneb co mi hlava nebere, díl druhý

15.04.2021

V prvním díle jsme si probrali Rezervační smlouvu. Dnes se podíváme na smlouvu kupní. V kupních smlouvách může být velké množství chyb které Vás mohou stát peníze. Ve valné většině jde o drobnosti, které jsou ale zásadní pro Katastr nemovitostí a ten Vám nařídí smlouvu předělat, respektive udělat novou a provést znova vklad, který stojí peníze. To je ale ta lepší varianta.  


Největší chybou ve smlouvách je chybějící mezičlánek v podobě úschovy peněz. Úschovy mohou dělat advokáti, notáři či banky. Dříve se úschova dala udělat i u realitní kanceláře ale po uzákonění nového realitního zákona se od této možnosti ustupuje. Realitky nesmí úschovu aktivně nabízet, museli byste si o ní sami požádat. Většina slušných realitek ale tuto službu již nenabízí a úschovu provádí přes smluvního advokáta. 

Vraťme se ale k tomu co se může stát když dle Kupní smlouvy zašle kupující peníze rovnou prodávajícímu. Na to je odpověď jednoduchá, může o ně přijít. Nakonec nemá nemovitost a ani peníze. Dost lidí totiž smlouvy ani pořádně nečte a pak se diví. Řeknete si že smlouva je v pořádku a prodávající nese zodpovědnost za to, že se nemovitost přepíše na Vás a že se tak nemáte čeho bát. Opak je pravdou, on sice zodpovědnost nese ale když nastane problém může se zachovat jakkoli. Vám zbyde jen se s takovým člověkem soudit a dlouhá léta čekat, zda se vůbec k něčemu doberete. To ale fakt nechce nikdo.

Proto je jistější si smlouvy nechat vytvořit advokátem u kterého rovnou zůstane úschova peněz do doby, než se nemovitost přepíše na nového majitele. Tyhle rady jsou z velké části určeny kupujícím, ten nese největší riziko. Prodávající by ale také měl hledět na to, aby bylo vše v pořádku a ne jen řešit kolik vlastně na tom advokátovi prodělá když je to všechno tak jednoduché. Smluv je přece na internetu ke stažení spousta. Ano je, ale to jsou většinou ty, co se pak z katastru vrací zpátky. 

Není to jednoduché téma a mohl bych o tom napsat knihu. Takže základní rada a možnosti pro všechny. 

- Nechte si vytvořit smlouvy u advokáta včetně úschovy peněz. Tohle je levnější varianta.

- Druhou možností je oslovit realitního makléře, který tyhle věci zařídí a navíc za Vás oběhá vše co je potřeba. Tahle varianta je dražší ale ušetří spoustu času a nervů.

Na závěr bych jen dodal že je dobré neškudlit a svěřit se do rukou profesionálů, oni vědí co a jak. Přeci jen nejde o nákup rohlíků v samoobsluze ale o obchody za miliony korun, myslete na to.

Viktor Tůša