Nákup nemovitosti aneb co mi hlava nebere

24.03.2021

Poslední dobou se mi do rukou dostávají Rezervační a Kupní smlouvy, u kterých mi zůstává rozum stát. Většinou jsou to klienti našich finančních poradců a já jen dokola říkám "to bych nepodepsal". Nejhorší na tom je, že se dost často jedná o smlouvy od realitních kanceláří.


Takže trochu konkrétně a začnu Rezervační nebo také Blokační smlouvou. Jaké nástrahy na Vás mohou čekat? V první řadě jde vždy o peníze a tam většinou problém nebývá. Je domluvena konkrétní výše rezervačního poplatku, který se samozřejmě započítává do kupní ceny. Zájemce ho zaplatí a nemovitost je mu rezervována na určité dohodnuté období. Co se ale stane, když si to zájemce rozmyslí? Jednoduše mu záloha propadne a o peníze přijde. Co když si to ale rozmyslí prodávající? Tady nastává dost často zásadní rozdíl. Posledních několik tzv. Rezervaček totiž neobsahovalo pokutu pro prodávajícího. Co to znamená pro kupujícího? Vrátí se mu záloha a má prostě smůlu. Je to zhruba měsíc, co jsem takový případ řešil s kolegou poradcem. Zkráceně popíšu a nebudu se vyjadřovat k jednání realitní kanceláře, to bych se rozčílil.

Klienti si našli byt, ten se jim líbil, a tak podepsali a zaplatili rezervaci. Poradce jim začal vyřizovat hypotéku, proběhl odhad nemovitosti a klienti byli připraveni podepsat Kupní smlouvu, která tedy také nebyla úplně v pořádku ale o tom až jindy. Následovala ale reakce kterou nikdo nečekal. Realitka napsala zájemci, že mu vrátí zálohu a že byt nemůže prodat, stále ho ale nabízela k prodeji. Následovali další dohady, ale důležitý je výsledek. Zájemcům se vrátili peníze a mohou začít hledat jinde. Rezultát? Klienti museli zaplatit odhad nemovitosti bance protože se nákup neuskutečnil. Nehledě na čas a práci kterou do toho investovali společně s poradcem. Jsou tedy ve finančním mínusu a navíc jim za tu dobu mohli utéct další hezké nemovitosti.

Správně napsaná a sestavená Rezervačka chrání obě strany rovným dílem. Tedy o co může přijít zájemce, o to by měl přijít i prodávající, pokud poruší rezervační smlouvu. Cílem takové smlouvy je podpis Kupní smlouvy a pokud to některá ze stran nedodrží měla by být sankciována.

Samozřejmě nejde o jedinou možnou chybu, ale tahle je podstatná v tom, že člověk může přijít o peníze, aniž by nějakou udělal.

V dalším dílu se podíváme na Kupní smlouvy.

Viktor Tůša